Obchody „Święta pyry” w Centrum Oświatowo – Kulturalnym im. J.Heweliusza w Potarzycy miały miejsce w piątek 26 października. Już od samego rana na szkolnych korytarzach wrzało. Uczniowie poszczególnych klas zajmowali stanowiska do prezentacji potraw z pyry (ziemniaka).

Do obchodów święta włączyli się wychowawcy klas oraz rodzice. Na przerwie śniadaniowej odbyła się ogólnoszkolna degustacja. Wszystkie dzieci, począwszy od przedszkola a na młodzieży gimnazjalnej skończywszy, próbowały wyśmienite dania takie jak: pyry z gziką, ślepe ryby, kluski łyżką rzucane, szagówki, pyrki duszone i smażone, plendze i sałatki ziemniaczane. Zadaniem członków komisji było wytypowanie najsmaczniejszej potrawy i efektownej jej prezentacji. „Zwyciężyły” pyrki duszone klasy II szkoły podstawowej przed plendzami klasy I gimnazjum i sałatką ziemniaczaną klasy IV. Kolejną atrakcją piątkowego święta były serwowane na ciepło dla wszystkich placki ziemniaczane pieczone przez panią sprzątaczkę i woźnego. Na zakończenie odbył się, przygotowany przez uczniów klasy I gimnazjum, pokaz mody strojów używanych do pracy w obejściu i w polu, okraszony dowcipnymi komentarzami.

Obchodom „Święta pyry” w naszej placówce, potocznie zwanej na ten czas „Pyrlandią”, towarzyszyła wystawa pt. „Pyra w roli głównej”. Zeprezentowano „pyry dziwolągi”, rzeźby ziemniaczane, zdjęcia związane z ziemniakami m.in. pokazujące pomniki jak „Poznańska pyra” w Poznaniu na Dębinie i maszyny do zbioru ziemniaków. W przeddzień szkolnego święta uczniowie wysłuchali audycji radiowej, nadanej przez szkolny radiowęzeł, z której dowiedzieli się o historii ziemniaka, jego nazwach regionalnych stosowanych w różnych częściach Polski, wysokości plonów i ich zastosowaniu. Samorząd Uczniowski, zbierając przepisy na potrawy z ziemniaków, przygotowuje się do wydania informatora szkolnego pt. „Pyra w roli głównej”.

„Święto pyry” było zorganizowane przez Aleksandrę Mendelską w ramach wspieranego przez Gminę Jarocin zadania publicznego pt. „Kultura dawnej wsi wielkopolskiej”.