galeria087 marca zmarł Andrzej Owczarek, nauczyciel naszej szkoły, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, twórca i opiekun Planetarium w Potarzycy. Miał 62 lata.

Z zawodu był nauczycielem plastyki. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Jego prawdziwą pasją był jednak  kosmos, dlatego swoją prace magisterską poświęcił fotografii astronomicznej, a jako pedagog postanowił krzewić wiedzę o wszechświecie. Uczył więc podstaw astronomii na lekcjach fizyki i założył Szkolne Koło Miłośników Astronomii. To właśnie na zajęciach pozalekcyjnych, wraz ze swoimi uczniami zaczął budować pierwsze przyrządy do obserwacji nieba. Pod koniec lat 80-tych rozpoczął prace nad budową amatorskiego planetarium. Działalność rozpoczęło ono w 1993 r. Wkrótce wpisano je w rejestr polskich i światowych placówek astrnomicznych.

Prowadzone przez siebie seanse rozpoczynał od słów: “Błyszczące punkty ciał niebieskich, rozrzucone wśród czerni nocnego nieba, to jeden z najpiękniejszych obrazów ofiarowanych nam przez przyrodę. Zastanawiamy się wtedy, jaki jest Wszechświat w którym żyjemy, czy kiedyś powstał, czy kiedyś zginie, czy jest nieskończony i wieczny”. Obserwując gwiaździste niebo uświadamiamy sobie, że i my należymy do świata gwiazd, jesteśmy jego cząstką, a życie każdego człowieka jest tyko ułamkiem sekundy – w porównaniu z wiekiem Wrzechświata.

Planetarium w Potarzycy stało się placówką potrzebną, odwiedzaną przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz osoby dorosłe, które często po raz pierwszy w życiu miały okazję przeżyć tak bliski kontakt z Wszechświatem. Oprócz seansów astronomicznych Andrzej Owczarek organizował również obserwacje ciekawych obiektów i zjawisk astronomicznych.

Za swoje osiągnięcia, w tym budowę planetarium, otrzymał liczne wyróżnienia, m. in. Nagrodę Fizyków Polskich, nagrodę Ministra Edukacji i tytuł Jarocinianina Roku.