12 października o godzinie 10.45 odbyła się w naszej szkole na sali gimnastycznej – Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Pasowania Pierwszoklasistów oraz Święta Patrona Szkoły. Uczestniczyli w niej wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi Centrum Oświatowo – Kulturalnego im. Jana Heweliusza. Wychowankowie prezentowali się wspaniale, bo tego dnia wszyscy przyszli ubrani na galowo. W części artystycznej młodzież popisała się swoim kunsztem recytatorskim, aktorskim i muzycznym oraz rozdała upominki dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.

Na koniec głos zabrała Prezes Potarzyckiego Stowarzyszenia Oświatowego, pani Aleksandra Janicka , która Nauczycielom oraz Wszystkim Pracownikom Oświaty życzyła, takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić oraz wręczyła nagrody za długoletni staż pracy.

W naszej szkole październik jest miesiącem poświęconym patronowi – Janowi Heweliuszowi. W okresie tym w różnej formie jest przekazywana i utrwalana  wiedza na temat życia i twórczości polskiego astronoma. W tym roku święto patrona szkoły przypadło na 12. października 2012 roku. Pani Elżbieta Owczarek wręczyła nagrody, wywalczone w konkursie astronomicznym, który odbył się dzień wcześniej.

W tej części uczczono również pamięć o Twórcy Planetarium, panu Andrzeju Owczarku, wielkim miłośniku astronomii oraz znawcy dokonań Jana Heweliusza.

Okazji do świętowania było więc wiele. Wszystkie znalazły odzwierciedlenie w przygotowanym programie artystycznym, który połączony był z DEN.

„Ślubujemy…”, 12. października to słowo w naszej szkole było najważniejsze. Pierwszoklasiści podczas uroczystej akademii złożyli ślubowanie, które odebrała Pani Dyrektor Aleksandra Świderska i zostali wpisani w poczet uczniów potarzyckiej szkoły. Tradycyjnie, głośno powtarzali słowa ślubowania. Nauczyciele i uczniowie z podziwem bili gromkie brawa.

Cała uroczystość przebiegała w miłej, rodzinnej atmosferze, gdyż przybyli na nią członkowie rodzin pierwszoklasistów, którzy z przejęciem i sympatią obserwowali wysiłki swoich pociech.

Uroczystości przygotowały klasy pierwsze wraz z wychowawczyniami: panią Aleksandrą Mendelską i panią Kingą Słowiak, a konkursy związane z Dniem Patrona – pani Elżbieta Owczarek.