P1070540Początków Dnia Matki trzeba szukać w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie rozwijał się kult bogiń – matek. Świętowanie jednak odbywało się w innym terminie, około marca.

W wielu miejscach świata Dzień Matki przypada na maj, choć historia tego święta lokuje go nie tylko na wiosnę, ale także zimą, w grudniu.

W XVII w. w Anglii święto nazywano „Niedzielą u Mamy” i przypadało na okres Wielkiego Postu. Dorosłe dzieci przynosiły swoim mamom kwiaty, dziękując za trud wychowania. W zamian otrzymywały błogosławieństwo na dalsze szczęśliwe dni swojego życia. W Ameryce w XIX w. uroczyście obchodzono Dni matczynej Pracy, a od 1914 roku, w druga niedzielę maja, świętuje się oficjalnie ustanowiony Dzień Matki.

Mama to nie tylko najmilsze, ale i najbardziej uniwersalne słowo świata. W różnych językach mamą nazywamy kobietę, która nas urodziła, wykarmiła i pokochała bez granic. To także jedno z pierwszych słów, które bez względu na swoją narodowość wypowiadają niemowlaki na całym świecie.

Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, dzieci z przedszkola i klasy I-III recytowały mamom wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Mamusie podziwiały swoje pociechy nie kryjąc łez wzruszenia. Po pokazach talentów wychowawczynie zaprosiły wszystkich na  słodki poczęstunek.

P1070551P1070566P1070570P1070536P1070539