grypa

Trwa sezon wzmożonych zachorowań na grypę. Grypa przenosi się drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub˛w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy to najczęściej: wysoka gorączka, dreszcze, bólów mięśni, bólów głowy, uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia. Ze strony układu oddechowego – suchy kaszel, bólu gardła i nieżytu nosa.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 3 do 7 dni, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet około 2 tygodni. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań – zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zarażenia jest przestrzeganie zasad higieny. Dlatego przypominamy wszystkim o częstym myciu rąk oraz zakrywaniu ust podczas kaszlu i kichania.

Zaleca się, aby w przypadku wystąpienia objawów grypowych pozostać w domu. Jeśli konieczne jest przebywania poza nim należy unikać tłumu i masowych zgromadzeń. W sytuacji szkolnej jest to niemożliwe. Zatem zarówno nauczyciele, jak i uczniowie w przypadku wystąpienia objawów chorobowych powinni pozostać w domu.

źródło: gis.gov.pl