Po raz kolejny obchodziliśmy Święto Unii Europejskiej. W tym roku uroczystości odbyły się 8.06.2015 r. . Rozpoczęcie nastąpiło od wniesienia trzech flag: polskiej, unijnej i niemieckiej. Następnie uczestnicy odśpiewali hymn Polski i wysłuchali hymnu UE oraz Niemiec.

Zgodnie z wypracowaną formułą najpierw przedstawiona została historia Unii Europejskiej, a następnie jeden wybrany kraj członkowski. Po Włoszech, Holandii, Hiszpanii i Francji wybór padł na Niemcy -  mieliśmy więc Dzień Niemiecki.

Prezentacja ukazała proces jednoczenia się Europy począwszy od Imperium Rzymskiego, poprzez Karola Wielkiego, Ottona III, Napoleona I i czasy po II wojnie światowej, aż do wstąpienia do Unii Europejskiej Polski w 2004 i Chorwacji w 2013 roku.

Następnie rozpoczął się Dzień Niemiecki.

Sala nr 5, w której odbywała się uroczystość, została wcześniej udekorowana wieloma plakatami obrazującymi różne oblicza państwa niemieckiego. Można było zobaczyć charakterystyczną niemiecką kuchnię, ciekawe zabytki, symbole Niemiec, poznać wybitnych niemieckich uczonych czy wspaniałe niemieckie samochody. Święto UE i Dzień Niemiecki

w szkole były zauważalne już po wejściu do budynku. Na głównym korytarzu zostało powieszonych wiele flag unijnych, w tym niemieckich, co od razu stawało się zauważalne. Wszystkie prace wykonali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Całość ubarwiła prezentacja multimedialna o Niemczech, którą przygotowała uczennica kl. III gimnazjum – Anna Zbawiona.

W trakcie przeprowadzono kilka konkursów sprawdzających wiedzę o UE i zaprezentowanym państwie niemieckim.

Opiekę nad całością uroczystości sprawowali nauczyciele: p. Barbara Nicke i p. Janusz Cieślak.

Comments are closed.