Czas wielkanocny to jedna z wielu okazji do kultywowania pięknych zwyczajów i tradycji. Tak też i w naszej szkole, uczniowie z klasy III gimnazjum przypomnieli zwyczaje i obrzędy związane ze świętem Zmartwychwstania Pańskiego.

Uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych wzięli udział w konkursie wiedzowym oraz konkursach plastycznych. Dodatkowo dzieci z klas I – III ruszyły tropem wielkanocnego zajączka, który zostawiał wskazówki i zadania w języku angielskim.

Jednak największą atrakcją była wystawa prac dwóch niezwykle utalentowanych kobiet.

Aleksandra Klimek tworzy frywolitki. Jest to rodzaj koronki artystycznej wykonywanej z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Podstawowymi elementami frywolitek są węzły, słupki i pikotki, za pomocą których tworzy się kółka i łuczki. Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki, kołnierzyki, wstawki koronkowe i biżuteria.

Barbara Michalak jest specjalistką od białego haftu nasnuwanego na płótnie, zwanego też snutym lub określanym mianem snutek. Rozpowszechniony głównie w południowej Wielkopolsce, rozwinął się i najdłużej przetrwał we wsi Golina. Snutkami ozdabiano koszulki, fartuchy, krezy i czepce płócienne oraz tiulowe, bieliznę kościelną, serweteki i obrusy stołowe.

Po pokazach i objaśnieniach obu pań każdy mógł spróbować swych sił w koronkarstwie lub hafcie.

Comments are closed.